Dobór środka smarnego
Złe smarowanie jest przyczyną ponad 36% przedwczesnych uszkodzeń łożysk. Najczęściej popełnianym, podstawowym błędem jest zła, z reguły zbyt duża ilość podawanego smaru. Powoduje to poślizg w łożysku i jego przedwczesne uszkodzenie.
Skuteczne zarządzanie systemem smarowania umożliwia skuteczny wzrost niezawodności maszyn przy niższym koszcie całkowitym. Do głównych elementów takiego zarządzania należą:
- identyfikacja aplikacji i zbieranie danych (m.in. rodzaj łożyska, uszczelnienie, itd.),
- optymalizacja doboru środka smarnego,
- realizacja, procedury i kluczowe wskaźniki wydajności (KPI – Key Performance Indicator),
- szkolenia i ciągła poprawa,
- analiza środka smarnego,
- przechowywanie, postępowanie i kontrola czystości.
Najczęściej stosowane smary w typowych zastosowaniach znajdują się wraz z opisami w poniższej tabeli. Zawiera ona główne kryteria doboru: temperaturę, prędkość i obciążenie oraz podstawowe informacje na temat osiągów eksploatacyjnych smarów.
W przypadku wątpliwości zachęcamy do kontaktowania się z Działem Technicznym Prema SA (tel.0-22 534 96 89).
Według przeznaczenia produkty SKF dzielą się na grupy:
- Szeroki zakres zastosowań – LGMT 2, LGMT 3, LGEP 2, LGWA 2, LGFP 2, LGGB 2
- Specjalne wymagania – LGFP 2, LGGB 2, LGBB 2
- Niskie temperatury – LGLT 2, LGWM 1, LGWM2
- Wysokie obciążenia – LGWM 2, LGEM 2, LGEV 2, LGHB 2
- Wysokie temperatury – LGHB 2, LGHP 2, LGET 2
- Specjalne środki smarne: do energooszczędnych łożysk baryłkowych SKF LESA 2, do wytwarzania suchego filmu smarnego LDTS 1
- Oleje łańcuchowe SKF
Smarowanie automatyczne
Układy automatycznego smarowania pozwalają na kontrolę:
- dostarczanej ilości środka smarnego,
- czystości środka smarnego,
- częstotliwości podawania środka smarnego.
W efekcie zmniejszamy zużycie smaru, minimalizujemy ryzyko wycieków, zanieczyszczeń, awarii. Poprawie ulega jakość pracy łożysk, optymalizujemy ilość i częstotliwość napraw, bezpieczeństwo i czas obsługi.
SKF dostarcza systemy gotowe do użycia: smarownice ręczne, jednopunktowe smarownice automatyczne, wielopunktowe smarownice automatyczne. Można również zamówić system zaprojektowany specjalnie dla indywidualnego klienta, zgodnie z jego potrzebami – systemy centralnego i automatycznego smarowania.
SKF System 24
Seria LAGD – jednopunktowe smarownice automatyczne o napędzie gazowym.
Dostarczane jako gotowe do użycia, wypełnione jednym z wysokiej jakości środków smarnych SKF. Nie wymaga stosowania specjalnych narzędzi w celu aktywacji i ustawienia czasu opróżniania.
Typowe zastosowanie: trudnodostępne lub niebezpieczne miejsca, smarowanie łożysk w oprawach, silniki elektryczne, wentylatory i pompy, przenośniki, dźwigi, łańcuchy (smarownice z olejem), windy i schody ruchome (smarownice z olejem).
Seria LAGE – jednopunktowe smarownice automatyczne o napędzie elektromechanicznym.
Smarownica pracująca w zmiennych temperaturach. Ze względu na warunki pracy może być instalowana w pewnej odległości od punktu smarowania – np. drgania, ograniczona przestrzeń, niebezpieczne otoczenia).
Typowe zastosowania: krytyczne aplikacje (wymóg najwyższej niezawodności, dodatkowe monitorowanie), trudnodostępne lub niebezpieczne miejsca, aplikacje wymagające dużych ilości środka smarnego.
Wielopunktowa smarownica automatyczna multipoint skf
LAGD 400 i LAGD 100 – gotowe do użycia systemy centralnego smarowania.
Są to gotowe systemy do równoczesnego podawania środka smarnego do kilku punktów. Mogą być instalowane bez dodatkowej pomocy, bardzo proste w użyciu – nie jest wymagane szkolenie do ich skonfigurowania.
Typowe zastosowania: szereg punktów o podobnych wymaganiach, elementy wymagające dużej ilości smaru, krytyczne aplikacje, wymagające ciągłego monitorowania lub sterowane przez maszynę.
LAHD500 i LAHD1000 – automatyczna regulacja poziomu oleju.
Urządzenia zaprojektowane do automatycznego uzupełniania ubytków oleju. Umożliwiają uzyskanie optymalnej pracy maszyn i zwiększenie ich trwałości eksploatacyjnej.
Typowe zastosowania: oprawy łożyskowe (smarowanie olejowe zanurzeniowe), skrzynie przekładniowe, skrzynie korbowe.
Smarowanie ręczne
Najważniejsze przy smarowaniu ręcznym jest zapewnienie dokładności i czystości. SKF dostarcza szeroki wachlarz narzędzi pozwalających na odpowiednie przechowywanie, przenoszenie, dozowanie i dostarczanie środków smarnych w sposób łatwy, z zachowaniem odpowiedniej czystości.
- LAGP 400 – Umożliwia aplikację smaru w układach otwartych, takich, jak łożyska i otwarte przekładnie.
- TLGH 1, 1077600, 1077600/SET, LAGH 400, LAGG 400B i LAGG 400B/US – wyposażone w zaworki umożliwiające zastosowanie pomp dozujących smar do ponownego napełnienia smarownic smarem bezpośrednio z pojemnika.
Szczegóły dotyczące zamawiania części | |
Oznaczenie | |
TLGH 1 | Ręczna smarownica tłokowa |
1077600 | Ręczna smarownica tłokowa |
1077600H | Ręczna smarownica tłokowa z elastycznym wężem |
1077600/SET | Kompletny zestaw ręcznej smarownicy tłokowej |
1077601 | Wąż elastyczny |
Pompy smaru
- seria LAGF – pompy dozujące smar SKF do napełniania ręcznych smarownic tłokowych; mogą być stosowane w połączeniu z urządzeniem do napełniania łożysk smarem SKF VKN 550; dostępne dla standardowych beczek SKF 18 i 50 kg.
- seria LAGG – pełny zakres pomp do beczek zawierających 18, 50 lub 180 kg smaru; certyfikowane dla smarów plastycznych SKF łatwe do montażu i gotowe do użytku, gdyż w zestawie są wszystkie konieczne elementy, w tym przewody rurowe; mogą być stosowane w połączeniu z urządzeniem do napełniania łożysk smarem SKF VKN 550.
Akcesoria do smarowania ręcznego
Ze względu na precyzję, jaka jest wymagana przy smarowaniu ręcznym, SKF oferuje szereg akcesoriów ułatwiających zachowanie wysokiej dokładności, tj.:
- urządzenia do wyrównywania poziomu oleju,
- pojemniki do oleju,
- smarownica do łożysk,
- rękawice jednorazowego użytku, odporne na działanie smaru,
- dozownik smaru,
- dysze do smaru,
- smarowniczki,
- dysze do smaru z etykietami.
SPRAWDŹ KATALOG
Diagnostyka
W celu uniknięcia nieplanowanych postojów wynikających z awarii maszyn można prowadzić diagnostykę pracy maszyn. Diagnostyka może być prowadzona na różnym poziomie zależnie od potrzeb.