Akademia

Podstawowe zasady prawidłowego montażu i demontażu

 • Kontrola

  Zgodności wymiarów i stanu powierzchni montażowych z wymaganymi.


 • Technologia

  Należy określić prawidłową technologię dostosowaną do wielkości łożyska oraz miejsca jego zabudowy.


  MONTAŻ NA ZIMNO

  Łożyska o średnicy czopa do 50mm mogą być montowane poprzez nabijanie ich na wał, w oprawę czy też jednocześnie na wał i w oprawę. Do tego celu służy zestaw pierścieni ze specjalnego tworzywa o odpowiedniej wytrzymałości ze zdolnością do tłumienia drgań oraz młotek specjalnej konstrukcji, który absorbuje nadmiar energii.

  Do montażu łożysk szczególnie w przypadku większych średnic możemy posłużyć się prasą. Należy dobrać odpowiednie tuleje i płyty gwarantujące prostopadłe i równomierne przenoszenie sił w czasie montażu tak aby łożysko nie uległo przenoszeniu względem wału czy oprawy.

  Do montażu łożysk o stożkowym pierścieniu używamy:
  - kluczy hakowych (zestaw HN)
  - kluczy udarowych dla średnic nakrętek 150, 950 mm.
  - kluczy specjalnych do montażu łożysk w oprawach dzielonych – odpowiedni wskaźnik umożliwia dokręcenie tak aby uzyskać prawidłowy luz promieniowy.


  DEMONTAŻ NA ZIMNO

  Należy zwrócić uwagę na szczegóły konstrukcyjne, które umożliwiają demontaż. Mogą to być odpowiednie kanałki, podcięcia lub otwory. 

  Podstawową grupą narzędzi do demontażu łożysk są ściągacze. Jest wiele rozwiązań konstrukcyjnych związanych z typem demontowanego łożyska oraz miejscem jego osadzenia. Są ściągacze przeznaczone do demontażu łożysk osadzonych na wale, w oprawie czy też na wale i w oprawie. Siły związane z demontażem mogą powstawać w wyniku obracania śruby pociągowej, dodatkowo wspomaganą siłownikiem hydraulicznym. Mogą być uzyskiwane w wyniku uderzeń bijaka.

  Do demontażu można posłużyć się prasą. Należy stosować takie same zasady jak i przy montażu. Dobre podparcie gwarantujące prawidłowe przeniesienie sił. Należy dobrać odpowiednie tuleje i płyty gwarantujące prostopadłe i równomierne przenoszenie sił w czasie demontażu tak aby łożysko nie uległo przekoszeniu względem wału czy oprawy.

  Do demontażu łożysk osadzonych na powierzchni stożkowej wykorzystujemy te same narzędzia co w montażu. Wykorzystujemy zasady związane z montażem

  ·         kluczy hakowych

  ·         kluczy udarowych dla średnic nakrętek 150, 950 mm.

  ·         kluczy specjalnych do montażu łożysk w oprawach dzielonych - odpowiedni wskaźnik umożliwia dokręcenie tak aby uzyskać prawidłowy luz promieniowy.

  Zobacz więcej filmów instruktażowych na naszym kanale YT.

  MONTAŻ NA GORĄCO

  W technologii montażu na gorąco wykorzystujemy zjawisko rozszerzalności cieplnej stali. W wyniku podgrzania następuje zwiększenie średnicy wewnętrznej łożyska co pozwala na stosunkowo łatwy montaż. Łożyska podgrzewamy do temperatury 80, 100° C. Miejsca osadzenia należy pokryć olejem odpornym na utlenianie. Nie zaleca się powyższej metody montażu do łożysk z uszczelnieniami czy blaszkami ochronnymi.

  Uwaga łożysko ulegnie uszkodzeniu jeżeli :

  ·         Użyjemy palnika do podgrzewania !!!

  ·         Podgrzejemy łożysko powyżej 125° C !!!


  DEMONTAŻ NA GORĄCO

  Łożyska szczególnie typu NJ, NU, NUP wymagają demontażu na gorąco.

  PREMA SA oferuje dwa typy urządzeń:

  ·         nagrzewnica indukcyjna

  ·         pierścień grzejny

   

  Technologia demontażu polega na dynamicznym nagrzaniu pierścienia wewnętrznego łożyska. Pierścień grzejny należy nagrzać do temperatury około 280° C, zabezpieczyć odpowiednim olejem powierzchnie, nałożyć pierścień grzejny na łożysko. W momencie poluzowania dynamicznie ściągnąć pierścień z wału.

   MONTAŻ HYDRAULICZNY

  Urządzeniami do montażu hydraulicznego są :

  ·         wtryskiwacze (dające ciśnienie 300 Mpa),

  ·         pompy (dające ciśnienie 150 Mpa)

  ·         nakrętki hydrauliczne oraz siłowniki

   

  W procesie montażu hydraulicznego wykorzystujemy zjawisko powstania filmu olejowego, powstającego pomiędzy przesuwającymi się po sobie powierzchniami dzięki wtłaczaniu oleju pod wysokim ciśnieniem. Zmniejsza to w sposób bardzo znaczący siły tarcia powstające w trakcie wciskania (niweluje je prawie do zera).

   Dodatkowo ciśnienie oleju można wykorzystać w nakrętce hydraulicznej, która spełnia rolę siłownika hydraulicznego.


   DEMONTAŻ HYDRAULICZNY

  Urządzenia do demontażu są identyczne jak przy montażu hydraulicznym. 

  W procesie demontażu hydraulicznego analogicznie wykorzystujemy zjawisko powstania filmu olejowego, powstającego pomiędzy przesuwającymi się po sobie powierzchniami dzięki wtłaczaniu oleju pod wysokim ciśnieniem. 

  Zmniejsza to w sposób bardzo znaczący siły tarcia powstające w trakcie demontażu (niweluje je prawie do zera). Na powierzchni stożkowej powstaje dodatkowa siła "zrzucająca" łożysko. Dodatkowo ciśnienie oleju można wykorzystać w nakrętce hydraulicznej, która spełnia rolę siłownika hydraulicznego.


 • Narzędzia do montażu łożysk

  Narzędzia mechaniczne

  Są to narzędzia  należące do grupy narzędzi mechanicznych i służące do montażu łożysk małych lub średniej wielkości. Stosuje się je do montażu na wał, w oprawę lub w oprawę nieprzelotową. Pierścień udarowy powinien być zawsze dokładnie dopasowany do wewnętrznej i zewnętrznej średnicy łożyska. Właściwe połączenie pierścienia udarowego i tulei pozwala odpowiednio przenieść siłę montażową na pierścień łożyskowy osadzony z pasowaniem ciasnym oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia bieżni lub elementów tocznych łożyska.

  Produkty SKF: TMFT 36, zestaw łączony Combi TMMK 10-35.

  Klucze i tuleje nasadowe służą dokręcaniu lub luzowaniu nakrętek łożyskowych do łożysk montowanych bezpośrednio na wale lub tulei. Dokładny promień klucza hakowego zmniejsza ryzyko uszkodzenia nakrętki. Regulowane klucze hakowe pozwalają na wykorzystanie jednego narzędzia w wielu aplikacjach i różnych rozmiarach nakrętek. W miejscach trudno dostępnych warto zastosować tuleje nasadowe, które wymagają mniej miejsca niż klucze hakowe. Z kolei do szerokiego zakresu nakrętek odpowiednie są klucze udarowe do stosowania razem z młotkiem.
  SPRAWDŹ KATALOG

  Produkty SKF: klucze hakowe 4-16/SET (dostępne osobno HN4, HN 5-6, HN10-11, itd.), klucze hakowe HNA 1-4, HNA 5-8, HNA 9-13, HNA 14-24, klucze hakowe HN5-32/SNL, tuleje nasadowe TMFS 0-20, klucze udarowe 23-30, 40-52, 600-750 (i inne), klucze do nakrętek TMHN 7, zestaw łączony Combi TMMK 10-35.

  Urządzenia grzewcze

  Nagrzewnice indukcyjne stanowią bezpieczne, szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie do montażu łożysk. W przeciwieństwie do innych metod grzania (kąpiele olejowe, grzanie w piecach) pozwala lepiej kontrolować cały proces. Na rynku dostępna jest szeroka gama nagrzewnic począwszy od urządzeń przenośnych do nagrzewania łożysk ważących do 5 kg do bardzo dużych nagrzewnic indukcyjnych umożliwiających nagrzewanie łożysk o wadze do 1200 kg. Wiodący producent nagrzewnic – firma SKF, dostarcza również rozwiązanie dla łożysk wielkogabarytowych w postaci wielordzeniowych nagrzewnic indukcyjnych.

  Produkty SKF: TMBH 1. TIH 030m, TIH 100m, TIH 220m, TIH L44, TIH L77, TIH MC.

  Płyta grzewcza ma zastosowanie w przypadku montażu małych łożysk. Płaska powierzchnia płyty pozwala na równomierne nagrzewanie łożysk, zaś pokrywa utrzymuje ciepło i chroni przed zanieczyszczeniami.

  Produkty SKF: 729659 C, 729659 C/110V.

  Narzędzia hydrauliczne

  Zarówno montaż, jak i demontaż łożysk jest możliwy przy użyciu technik hydraulicznych. Czynią one obydwa procesy łatwymi, szybkimi i pozwalają na większą dokładność. Przy technikach hydraulicznych potrzebne są takie narzędzia jak:

  Nakrętka hydrauliczna – do montażu na wale stożkowym, na tulei wciskanej, na tulei wciąganej. Nakrętka umożliwia łatwe i szybkie przyłożenie dużych sił. Przy demontowaniu łożyska nakrętka pozwala wysunąć tuleję wciskaną spod łożyska, a wraz z pierścieniem oporowym wysunąć tuleję wciąganą.

  Produkty SKF:  HMV 10E - HMV 40E, HMV 41E - HMV 200E, HMVC 10E- HMVC 64E, HMVC 68E - HMVC 190E, HMV 10-40E/A101.

  Pompa hydrauliczna – dostępne są różne modele pomp hydraulicznych, np. ręczne lub z napędem pneumatycznym. Różnią się one ze względu na maksymalne ciśnienie robocze, pojemność zbiornika oleju. W zależności od rodzaju mogą być stosowane do wszystkich nakrętek, do komór hydraulicznych, przy metodzie wtrysku olejowego do łożysk różnej wielkości.

  Produkty SKF: TMJL 50, 729124, TMJL 100, 729619 E.

  Wtryskiwacz olejowy – wtryskiwacze olejowe mają różnorodne zastosowania, m.in. do montażu połączeń ciśnieniowych wszystkich wielkości i w takich aplikacjach jak łożyska toczne, sprzęgła, koła zębate, koła pasowe i inne.. Standardowo mają zbiornik oleju. Mogą być też dostarczane w komplecie z przewodem wysokociśnieniowym rurowym, manometrem, wspornikiem, szeregiem złączek gwintowych/ przyłączeniowych.

  Produkty SKF: 226400, 226400/400MPA, THJE 300, THJE 400. Pompy hydrauliczne i wtryskiwacze olejowe z napędem pneumatycznym THAP 030E, THAP 150E, THAP 300E, THAP 400E.

  Manometr – może być montowany na pompie hydraulicznej lub wtryskiwaczu oleju. Manometr powinien być wyposażony w śrubę ograniczającą, której zadaniem jest pochłaniać nagłe spadki ciśnienia, szkło zabezpieczające i przepony bezpieczeństwa.

  Produkty SKF: 1077587, 1077587/2, TMJG100D, 1077589, 1077589/2.
 • Narzędzia do demontażu łożysk

  Ściągacze mechaniczne pozwalają na łatwy demontaż elementów nawet w aplikacjach, gdzie zastosowano bardzo ciasne pasowanie na wale. Są one wyposażone w ramiona, uruchamiane za pomocą sprężyny. Dodatkowo ściągacze mechaniczne szczękowe pozwalają na automatyczne centrowanie i bezpieczne ustawienie ramion ściągacza za pomocą systemu stożka.

  Produkty SKF: Combi TMMK 10-35, TMMP2x 65-170, TMMP3x 185-300, TMMP 6-15, TMFR 40F-350F, TMMA 60-120.

  Ściągacze ze wspomaganiem hydraulicznym posiadają napinaną sprężyną nasadkę z kłem centrującym na wrzecionie hydraulicznym, co pozwala na łatwe centrowanie na wale. Ściągacze te są gotowe do użycia. Zintegrowany cylinder hydrauliczny, pompa oraz ściągacz nie wymagają montażu. Znajdują zastosowanie przy demontażu łożysk baryłkowych i toroidalnych, jak również kół prasowych i zamachowych. Do ciężkich zastosowań przeznaczone są ściągacze hydrauliczne szczękowe.

  Produkty SKF: TMMA 75H-100H, TMMA 75H/SET, TMMA 100H/SET, TMHP15/260, TMHP30/170, TMHP50/320, TMHP 10E, TMHC 110E.

  Łatwy demontaż łożyska w miejscu o ograniczonym dostępie umożliwiają ściągacze z obejmą roboczą. Obejma pozwala na umieszczenie ściągacza między łożyskiem a osadzeniem na wale. Ściągacz z obejmą roboczą znajduje zastosowanie również tam, gdzie wymagany jest duży zasięg. Wrzeciono hydrauliczne, wyposażone w zawór bezpieczeństwa ułatwia demontaż łożyska.

  Produkty SKF: TMBS 50E, TMBS 100E, TMBS 150E, TMHC 110E.

  Ściągacze do opraw nieprzelotowych służą do demontażu łożysk kulkowych zwykłych osadzonych z pasowaniem ciasnym obu pierścieni.

  Produkty SKF: TMBP 20E, TMMD 100.

  Ściągacze wewnętrzne, inaczej bezwładnościowe są przeznaczone do demontażu łożysk, gdzie ciasno pasowany jest pierścień zewnętrzny. Umożliwiają demontaż z aplikacji, gdzie nie ma wału lub innego przedmiotu oporu. Łożysko jest zdejmowane przez udar rękojeści młotka w punkcie na końcu pręta prowadzącego.

  Produkty SKF: TMIP 7-28, TMIP 30-60.


  Pierścienie grzewcze dostępne w różnych wersjach pozwalają na łatwy demontaż pierścieni wewnętrznych łożysk walcowych. Aluminiowe pierścienie przeznaczone są do łożysk o małych średnicach, przede wszystkim gdy pierścienie wewnętrzne są rzadko demontowane.

  Do częstego demontażu pierścieni wewnętrznych łożysk walcowych służą regulowane nagrzewnice indukcyjne. Oprócz pierścienia wymianie podlegają również walce – czego można dokonać przy pomocy stałych nagrzewnic indukcyjnych.

  Produkty SKF: pierścienie grzewcze TMBR, EAZ 80/130 A-D, EAZ 130/170 A-H, EAZ F312MV, itd.
Partnerzy

 • SKF Authorised Distributor
 • INA
 • TIMKEN
 • Gates
 • Loctite
 • Festo
 • HIWIN
 • Fenner Drives
 • MOTUL
 • NSK
 • Bosch Rexroth
 • Renold
 • SMC
 • PBF
 • GGB
 • KTR
 • WD-40
 • LBC
 • Sanok
 • Theroson
 • ZKL
 • ZVL Auto
 • Accor
 • Henkel
 • Kinex
 • CPP Prema Kielce
 • ZWWG
 • EUROLL
 • KLUBER LUBRICATION
 • PONAR Silesia
 • DAB Pumps
 • JTEKT

Korzystamy z plików cookie w celu zagwarantowania maksymalnej wygody podczas przeglądania naszej witryny.

Zamknij